SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 4602346
nr 460 2346
Skålfat
Nyrokoko, nysilver, Med handtag, längd: 43
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 2 april 2007
kl 16:30:47
2/4 10:46:18
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.